NUH’un Gemisi Beyaz Perdede !

Yönetmenliğini Darren Aronofsky’ nin yaptığı,  Russel Crowe, Jennifer Connelly ve Emma Watson gibi ünlü oyuncuların oynadığı,

ülkemizde de gösterime giren, Hz. Nuh’ un hayatını konu alan ‘Nuh: Büyük Tufan’ adlı film dünyanın birçok yerinde tartışmalara sebep oldu. Eleştirilen film bazı ülkelerde yasaklandı ve vizyondan kaldırıldı. Peki ya neden? Gerçekten Büyük Tufan filmi Hz. Nuh a hakaret mi içeriyor?

Ülkemizdeki ilahiyat profesörleri  filmin gerçeği yasıtmadığını savunuyorlar. İstanbul ve Marmara Üniversitesi ilahiyat öğretim üyeleri Tevrat ve Kuran-ı Kerim e göre  Nuh’un oğlunun babasını öldürmek için yaptığı planların hiçbir gerçeklik payı olmadığını ve Hz Nuh a iftiralar atıldığını öne sürüyorlar. Ayrıca Hz Nuh’ a  inanmayan bir tek kişinin bile gemiye binmediğini ekliyorlar. Filmde Hz Nuh yerine Nuh denilmesi de tartışılan bir diğer konu.  

Filme göre Nuh toplumun ahlaki sorunlarını bir öğreti ile çözmeye çalışıyor. Fakat filmlerin doğruları anlatma gibi bir görevi olmadığını biliyoruz ve sonuç itibari ile anlatılanlar kurgudan ibarettir. Çeşitli ülkelerde vizyondan kaldırılması ve ülkemizde de filmin senaristinin gerçeği yansıtmadığına dair belge yayınlması için  mahkemeye başvurulması ne kadar doğru tartışılır.

İyisi mi sizler de filmi izleyin ve buna kendiniz karar verin 🙂

Keyifli Seyirler…

NUH TUFANI

NUH’UN GEMİSİ

NUHUN GEMİSİ

RUSSELL CROW VE OLAYLI FİLMİ

askmoda

Aşk Moda – Modanın Kalbi

 

1 Yorum NUH’un Gemisi Beyaz Perdede !

  1. Turgut

    Başarılı bir yönetmen ve oyuncu olabilir, ilham aldığı senaryo bizim dinimizden esinler taşıyorsa gerçeğiyle örtüşmeliydi diye düşünüyorum.

    Cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir